هيستوپلاسموز
 
هیستوپلاسموز
هیستوپلاسموز یک عفونت در ریه ها ناشی از قارچ هیستوپلاسما کپسولاتوم است. در موارد شدید، می تواند در تمام بدن پخش شود.
 
علایم هیستوپلاسموز چه هستند؟
بیشتر افراد سالم که با هیستوپلاسموز آلوده می شوند هرگز علائمی را تجربه نمی کنند، چرا که بدن آن ها با این بیماری مبارزه می کند. در افرادی که علائم را تجربه می کنند، شایع ترین علایم به شرح زیر هستند:
•  تب
•  سردرد
•  سرفه
•  لرز
•  عرق
•  درد قفسه سینه
•  درد عضلانی
•  از دست دادن وزن
 
موارد شدیدتر هیستوپلاسموز شامل علائم زیر است:
•  تب
•  عرق شبانه
•  سرفه که ممکن است همراه با خون باشد.
•  تنگی نفس
•  پنومونی
 
چگونه به هیستوپلاسموز مبتلا می شوم؟
قارچ هایی که عامل هیستوپلاسموز هستند در زمین رشد می کنند. کشاورزی، ساخت و ساز، باغبانی و یا هر گونه فعالیتی که خاک را بهم می زند می تواند اسپورهای قارچ را به هوا آزاد کند. اگر شما در آن اسپورها  تنفس کنید، شما می توانید عفونت را دریافت کنید.
شما نمی توانید هیستوپلاسموز را از شخص دیگری یا از یک حیوان بگیرید. پرندگان عفونت را حمل نمی کند، اما مدفوع آن ها غذای قارچ در زمین است (بنابراین شما می توانید هیستوپلاسموز را در جاهایی مانند قفس مرغ ها دریافت کنید). مدفوع خفاش ها نیز غذای قارچ ها در زمین هستند (بنابراین شما می توانید هیستوپلاسموز را در مناطقی که خفاش ها زندگی می کنند، مانند غارها دریافت کنید)
 
چه کسی شانس زیادی برای گرفتن هیستوپلاسموز دارد؟
بسیاری از افراد که به هیستوپلاسموز آلوده میشوند یا هیچ نشانه ای ندارند و یا علایم کمی دارند.
هیستوپلاسموز در مکان هایی که دما و رطوبت متوسط است با توجه به وجود، خاک غنی و مرطوب در این مناطق رخ می دهد.
کشاورزان، کارگران فضای سبز، کارگران ساختمانی، باستان شناسان و زمین شناسان در معرض خطر ابتلا به هیستوپلاسموز می باشند.
عفونت های شدید ممکن است در نوزادان و کودکان خردسال و در بزرگسالان مسن تر ایجاد شود. افرادی که ویروس نقص ایمنی انسانی یا ایدز (HIV) دارند یا در حال شیمی درمانی برای سرطان هستند، یا کورتیکواستروئیدهای طولانی مدت (مانند پردنیزون) مصرف می کنند و یا در حال مصرف داروهای ضد رد پیوند پس از پیوند عضو  هستند در معرض خطر ابتلا به موارد شدید هیستوپلاسموز می باشند. عفونت مزمن می تواند در بیماران مبتلا به بیماری های ریوی مانند آمفیزم رخ دهد.
 
چگونه پزشک تشخیص می دهد من هیستوپلاسموز دارم؟
دکتر می تواند خون یا ادرار شما را برای هیستوپلاسموز آزمایش کند. او همچنین می تواند نمونه ای از بافت را برای آزمایش بردارد. عکس اشعه X  و سی تی اسکن به تشخیص التهاب در ریه ها کمک می کنند، اما دکتر تنها با نگاه کردن به عکس اشعه X  یا سی تی اسکن نمی تواند مطمئن شود که شما هیستوپلاسموز دارید.
 
چگونه هیستوپلاسموز درمان می شود؟
درمان به شدت عفونت و مدت زمان بیماری بستگی دارد. بسیاری از مردم هیچ درمانی نیاز ندارند و بدن خودش با  عفونت هیستوپلاسموز مبارزه می کند. برخی افراد نیاز به یک داروی ضد قارچ مانند آمفوتریسین یا ایتراکونازول دارند.  اگر شما برای هیستوپلاسموز نیاز به مصرف دارو دارید، دکتر شما را از نزدیک برای عوارض احتمالی داروها در کلیه یا کبد تحت نظر دارد. شما ممکن است برای هفته ها یا ماه ها نیاز به مصرف دارو داشته باشید. اگر شما سندرم نقص ایمنی یا ایدز دارید ممکن است لازم باشد تا آخر عمر دارو مصرف کنید.
برخی از افراد برای درمان با اکسیژن و مایعات وریدی باید در بیمارستان بستری شوند. دیگران می توانند در خانه درمان شوند. اکثر مردم به خوبی به درمان پاسخ می دهند.
 
آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به هیستوپلاسموز وجود دارد؟
بهترین راه برای جلوگیری از عفونت دور بودن از مکان هایی است که ممکن است در آنجا گرد و غبار آلوده را تنفس کنید. اسپری کردن خاک با آب قبل از حفر یا کندن آن یا اسپری کردن انبارها و قفس های مرغ می تواند گرد و غباری را که در هوا پخش می شود را کاهش دهد، و در نتیجه تعداد اسپور قارچ در هوا را کاهش دهد. اگر شما در مناطق آلوده کار می کنید، شما باید لباس و ماسک صورت بپوشید.
 
 
 
 
منبع:
 
http://familydoctor.ir/fa/page/4344
صفحه اصلي > بیماری های تنفسی > هيستوپلاسموز 

 

مرکز تحقیقات بیماری های مزمن تنفسی

 

آدرس : تهران - داراباد، بیمارستان مسیح دانشوری

تلفن :021-27123252

پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

پیوند های مهم

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی سل و بیماری های ریوی دکتر مسیح دانشوری می باشد.