غربالگری سرطان ريه
 
غربالگری سرطان ریه
آخرین توصیه انجمن سرطان آمریکا (ACS) در مورد غربالگری سرطان ریه نشان می دهد که غربالگری برای سرطان ریه باید برای افراد سیگاری سالم از سن 55 سالگی شروع شود و عوامل خطر ارزیابی گردد.
توجه: برای غربالگری سرطان ریه، افراد 55 تا 74 ساله ای که در وضعیت سلامت خوبی هستند و حداقل 30 بسته – سال (Pack-year) سابقه استعمال دخانیات دارند و در حال حاضر نیز دخانیات مصرف می کنند (یا در طی 15 سال گذشته ترک کرده اند)، می توانند به پزشک خود مراجعه کنند. باید منافع، محدودیت ها و ضررهای بالقوه غربالگری سرطان ریه (با سی تی اسکن با دوز کم) به آنها گفته شود.
 
بسته سال (Pack Year) سیگار را چگونه حساب کنم؟
تعداد بسته های سیگاری که در روز مصرف می کنید را در تعداد سالهایی که سیگار کشیده اید ضرب کنید. اگر کمتر از یک پاکت مصرف سیگار داشته اید، تعداد نخ های مصرفی روزانه را تقسیم بر 20 کرده و در تعداد سالهایی که سیگار کشیده اید ضرب کنید. عدد حاصل همان بسته سال سیگار شماست.
اعداد زیر یک سیگاری به حساب نمی آیند ولی باید این نکته را ذکر کرد که مصرف یک نخ سیگار نیز می تواند فرد را به سرطان ریه مبتلا کند (کما اینکه موردهای اینچنین را همه روزه در بیمارستان ها شاهد هستیم)
اعداد بالاتر از 30 به اصطلاح Chain Smoker نامیده می شوند و در بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه در دهه 5 و 6 زندگی خود قرار دارند. به گونه ای که در صورت عدم ترک، یا به بیماری های مزمن ریوی (COPD) یا سرطان ریه مبتلا خواهند شد.
 
 
 
منبع:
 
http://familydoctor.ir/fa/page/579
صفحه اصلي > بیماری های تنفسی > غربالگری سرطان ريه 

 

مرکز تحقیقات بیماری های مزمن تنفسی

 

آدرس : تهران - داراباد، بیمارستان مسیح دانشوری

تلفن :021-27123252

پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

پیوند های مهم

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی سل و بیماری های ریوی دکتر مسیح دانشوری می باشد.