رينيت آلرژيک (ورم مخاط بينی ناشی از حساسيت)
 
رينيت آلرژيک (ورم مخاط بينی ناشی از حساسيت)
آلرژي یا حساسیت چيست؟ هنگامي که بدن شما به موادی که نمي توانند براي بسياري از افراد مشکل ايجاد کنند، بيش از حد واکنش نشان دهد شما يک آلرژي داريد. اين مواد آلرژن ناميده مي شوند. واکنش افراطي بدن شما به آلرژن ها باعث علائم مي شود.
 
تب يونجه چيست؟
تب يونجه، که به عنوان رينيت آلرژيک شناخته شده است، واکنش هاي آلرژيک (حساسیتی) به گرده است. علائم تب يونجه فصلي هستند، به اين معني که شما زماني که گرده در بالاترين سطح خود قرار دارد احساس بدتري داريد. تب يونجه رايج ترين شکل آلرژي (حساسیت) است. اين آلرژي از هر 5 نفر 1 نفررا تحت تاثير قرار مي دهد.
 
علائم شايع آلرژي (حساسیت) چيست؟
علائم با توجه به شدت آلرژي شما متفاوت است. علائم مي تواند شامل:
- عطسه
- سرفه
- خارش (بيشتر چشم ها، بيني، دهان، گلو و پوست)
- گرفتگي بيني
- سردرد
- فشار در بيني و گونه ها
- کيپ شدن گوش
- گلو درد
- آبريزش، قرمزي و تورم چشم
- گودي هاي سياه زير چشم
- مشکل بويايي
- کهير
 
تب يونجه چه تفاوتي با سرماخوردگي يا آنفلوآنزا دارد؟
تب يونجه از يک سرماخوردگي يا آنفلوآنزا بيشتر طول مي کشد (تا چند هفته) و تب ايجاد نمي کند. ترشحات بيني در تب يونجه نازک، آبکي و روشن است، در حالي که ترشحات بيني در يک سرماخوردگي يا آنفلوآنزا گرايش به ضخيم شدن دارد. خارش (بيشتر چشم ها، بيني، دهان، گلو و پوست) در تب يونجه شايع است اما در سرماخوردگي يا آنفلوآنزا شايع نيست. عطسه کردن در تب يونجه برجسته تر است و مي تواند نسبتا خشونت آميز رخ دهد.
 
چه زماني بايد به دکتر مراجعه کنم؟
اگر علايم باعث اختلال در زندگي شما مي شود، به پزشک مراجعه کنید. دکتر احتمالا يک معاينه باليني انجام خواهد داد و در مورد علائم تان مي پرسد. حفظ سابقه اي از نشانه ها در طي يک دوره از زمان مي تواند به دکتر در تعيين آنچه باعث آلرژي شما مي شود کمک کند.
 
چه عواملي باعث آلرژي مي شوند؟
هنگامي که بدن شمابه چيزهايي که نمي توانند براي بسياري از افراد مشکلات ايجاد کنند، بيش از حد واکنش نشان دهد شما آلرژي داريد.اين مواد آلرژن (حساسيت زا) ناميده مي شود. اگر شما آلرژي داريد، هنگامي که در معرض يک آلرژن قرار مي گيريد، بدن شما مواد شيميايي آزاد مي کند.يک نوع از مواد شيميايي که بدن شما توليد مي کند هيستاميننام دارد.هيستامين دفاع بدن شما در برابر مواد حساسيت زا است. آزاد شدن هيستامين باعث بروز نشانه هاي آلرژي مي شود.
 
شايع ترين آلرژن ها چه هستند؟
گرده درختان ، گياهان و علف ها. آلرژي که در فصل بهار رخ دهد به علت گرده درختان است. آلرژي که در تابستان رخ دهد به علت گرده چمن و علف ها است. آلرژي که در پاييز رخ مي دهد به دليل نوعي گیاهان است.اگر شما به گرده حساسيت داريد، متوجه خواهيد شد که علائم شما در روز هاي گرم و خشک که باد گردهها را حمل مي کند، بدتر مي شود.در روزهاي باراني، گرده اغلب روي زمين شسته شده است، به اين معني که کمتر احتمال دارد آن را تنفس کنيد.
کپک. کپک درجايي که آب تجمع مي يابد، مانند پرده هاي حمام، قاب پنجره و زيرزمين مرطوب، شايع است. همچنين مي تواند در سياهه هاي پوسيده، يونجه، مالچ، خزه ذغال سنگ نارس تجاري، توده کمپوست و بستر برگ يافت شود. اين آلرژي در آب و هواي مرطوب و باراني معمولا بدتر مي شود.
شوره (پوست مرده) حيوانات. پروتئين موجود در پوست، بزاق و ادرار حيوانات خانگي مودار مانند سگ ها و گربه ها حساسيت زا مي باشد. شما هنگام دست زدن به يک حيوان يا گرد و غبار خانه که شامل شوره حيوان است، در معرض اين مواد قرار مي گيريد.
گرد و غبار. بسياري از مواد حساسيت زا، از جمله ذرات کرم پنير، در گرد و غبار مي باشد. اين ها موجودات ريز زنده اي هستند که در ملافه، تشک، فرش و مبلمان قرار دارند. آن ها در سلول هاي پوست مرده و چيزهاي ديگر موجود در گرد و غبار خانه زندگي مي کنند .
 
چگونه بدانم که به چه چيزهايي آلرژي دارم؟
دکتر شما يک معاينه باليني انجام خواهد داد و از شما در مورد علائم تان و زماني که آن ها رخ مي دهند، مي پرسد. دکتر ممکن است بخواهد براي تعيين دقيق چيزي که باعث آلرژي شما مي شود يک تست پوستي حساسيت انجام دهد. در تست پوستي حساسيت مقادير بسيار ناچيزي از مواد حساسيت زا را بر روي پوست شما قرار مي دهد تا ببيند شما به کدام يک واکنش نشان مي دهيد. هنگامي که بدانيد که به کدام آلرژن حساسيت داريد، شما و دکتر شما مي توانيد براي بهترين درمان تصميم گيري کنيد. دکتر ممکن است تصميم بگيرد آزمايش خون، مانند آزمون RAST را انجام دهد.
 
چگونه آلرژي درمان مي شود؟
داروهاي زيادي را مي توان براي درمان آلرژي استفاده کرد.پزشک با توجه به علايم، سن و سلامت عمومي تان، در تعيين بهتربن دارو کمک خواهد کرد. اثر داروها بیشتر خواهد بود اگر شما قبل از معرض قرار گرفتن آلرژن، از آن ها استفاده کنيد.
آنتي هيستامين ها به کاهش عطسه، آبريزش بيني و خارش ناشي از آلرژي کمک مي کنند.اثر داروها بیشتر خواهد بود اگر قبل از در معرض قرار گرفتن باآلرژن ها، از آن ها استفاده کنيد.  بعضي از آنتي هيستامين ها در شکل قرص هستند و برخي اسپري هاي بيني مي باشد. بعضي از آنتي هيستامين ها مي توانند باعث خواب آلودگي و خشکي دهان شوند.برخي کمتر احتمال دارد که باعث اين عوارض جانبي شوند ، اما برخي از اين ها نياز به نسخه پزشک دارند. ازدکتر خود بپرسيد کدام يک از آنها براي شما بهتر است.
ضد احتقان ها، مانند سودوافدرين و فنيل افرين، به طور موقت گرفتگي بيني ناشي از آلرژي را تسکين مي دهد. ضد احتقان ها در بسياري از داروها يافت مي شوند و به عنوان قرص، اسپري بيني و قطره بيني وجود دارند.آن ها به بهترين وجه فقط براي يک مدت کوتاه استفاده مي شوند. اسپري هاي بيني و قطره نبايد براي بيش از 3 روز استفاده شوند چرا که ممکن است به آن ها وابستگي پيداکنيد. اين باعث مي شود زماني که سعي مي کنيد استفاده از آن هارا ترک کنيد بيشتر احساس گرفتگي کنيد.
شما مي توانيد ضد احتقان ها را بدون نسخه پزشک بخريد.با اين حال، ضد احتقان ها مي توانند فشار خون را بالا ببرند، بنابراين بهتر است که قبل از استفاده از آن ها، با پزشک خود مشورت کنيد به خصوص اگر شما داراي فشار خون بالاهستيد.
کرومولين سديم يک اسپري بيني است که به جلوگيري از واکنش بدن به مواد حساسيت زا کمک مي کند. اثر کرومولين سديم بیشتر خواهد بود اگر شما قبل از اينکه در معرضآلرژن ها قرار بگيريد، از آن استفاده کنيد.اين دارو ممکن است 2 تا 4 هفته زمان ببرد تا شروع به کار کند.
اسپري هاي استروئيدي بيني واکنش بافت هاي بيني به آلرژن هاي استنشاقي را کاهش مي دهد. اين دارو کمک مي کند تا تورم در بيني از بين برود و شما کمتر احساس گرفتگي کنيد.آن ها اغلب در درمان بيماراني که نشانه هاي مزمن دارند مفيد هستند. اسپري هاي استروئيدي بيني با نسخه ي دکتر در دسترس مي باشد.شما تا 2 هفته پس از شروع استفاده متوجه مزاياي آن نمي شويد.
قطره هاي چشمي. اگر داروهاي ديگر به اندازه کافي به بهبود خارش و ترشح اشک چشم کمک نکند، دکتر ممکن است قطره هاي چشمي براي شماتجويز کند
واکسن هاي آلرژي (ايمونوتراپي نيز ناميده مي شود) يک گزينه براي کساني است که درمان هاي ديگر را امتحان کرده اند، اما هنوز علائم آلرژي را دارند. اين واکسن ها حاوي مقدار بسيار کمي از آلرژني است که شما به آن حساسيت داريد.آن ها در يک برنامه منظم به شما داده مي شوند در نتيجه بدن شما به اين آلرژن ها عادت کرده و ديگر به آن ها واکنش افراطي نشان نمي دهد.اين واکسن به کاهش حساسيت بدن شما به آلرژن کمک مي کند.با گذشت زمان، علائم آلرژي کمتر مي شود. واکسن هاي آلرژي تنها زماني استفاده مي شوند که ماده اي که شما به آن حساسيت داريد شناسايي شده و نمي توانيد از آن اجتناب کنيد.چندين ماه تا چندين سال طول مي کشد تا درمان پايان يابد، و ممکن است شما در طول زندگي خود نياز به درمان داشته باشيد.
 
چگونه مي توانم از آلرژن ها اجتناب کنم؟
گرده. شستشو يا حمام کردن قبل از خواب گرده و ديگر مواد حساسيت زا در موها و بر روي پوست شما را مي شويد. از بيرون رفتن، در روز به خصوص در روز هاي خشک و بادي اجتناب کنيد. پنجره ها و درها را بسته نگه داريد، و از تهويه هوا در خانه و در ماشين استفاده کنيد.
کپک. شما مي توانيد مقدار کپک در خانه خود را با از حذف گياهان و تميز کردن مداوم پرده هاي حمام، پنجره هاي حمام، ديوارهاي مرطوب، نواحي با پوسيدگي خشک و سطل هاي زباله ي داخلي کاهش دهيد. براياز بين بردن کپکاز ترکيبي از آب و سفيد کننده کلر دار استفاده کنيد. درب ها و پنجره ها را باز کنيد و براي افزايش حرکت هوا و کمک به جلوگيري از کپک از فن (پنکه) استفاده کنيد.
حمام و يا ديگر اتاقهاي مرطوب را فرش نکنيد و از رنگ هاي مقاوم به کپک به جاي کاغذ ديواري استفاده کنيد.کاهش رطوبت منزل به 50٪ و يا کمتر نيز مي تواند کمک کند. شما مي توانيد کيفيت هواي خانه ي خود را با استفاده از يک دستگاه برطرف کننده رطوبت، نگه داشتن درجه حرارت در 20 درجه و تميز کردن و يا تعويض فيلتر هاي ذرات کوچک در سيستم تهويه مرکزي خود را کنترل کنيد.
شوره (پوست مرده) حيوان. اگر آلرژي شما شديد بود، ممکن است نياز باشد حيوانات خانگي خود را دور بیاندازيد و يا حداقل آن ها را در خارج از منزل را نگه داريد. شوره گربه و يا سگ اغلب در گرد و غبار خانه جمع شده و مدت 4 هفته يا ​​بيشتر طول مي کشد تا فروکش کند. با اين حال، راه هايي براي کاهش ميزان شوره حيوانات خانگي در منزل شما وجود دارد. استفاده از بستر مقاوم در برابر آلرژن، حمام کردن حيوان خانگي به طور مکرر و استفاده از يک فيلتر هوا مي تواند به کاهش شوره حيوانات خانگي کمک کند. با دامپزشک براي يافتن راه هاي ديگر براي کاهش شوره حيوانات خانگي در منزل مشورت کنيد.
گرد و غبار وکنه هاي گرد و غبار. براي کاهش غبار در منزل، پرده ها، بالش هاي پر، مبلمان روکش دار، اسباب بازي نرم وغير قابل شستشو را حذف کنيد. فرش ها را با سرامیک يا چوب جايگرين کنيد. کف هاي صيقل خورده بهترين هستند. کف را تمیز کنيد و سطوح را با يک پارچه مرطوب پاک کنيد.به طور منظم با يک جارو برقي که داراي فيلتر است جارو کنيد. مبلمان نرم و پرده و همچنين کف زمين را جارو بزنيد. يک تميز کننده هوا با با راندمان بالا براي ذرات و يا فيلتر الکترواستاتيک نصب کنيد.فرش و اثاثه يا لوازم داخلي را با پاک کننده هاي مخصوص، مانند بنزوات بنزيل يا اسپري اسيد تانيک بشوييد.
هر 7تا 10 روز تمام ملافه ها را در آب گرم (داغ تر از 60 درجه) بشوييد. از پد هاي تشک استفاده نکنيد. تشک و بالش را با پوشش پلاستيکي بپوشانيد. رطوبت منزل خود را با استفاده از يک دستگاه برطرف کننده ي رطوبت کاهش دهيد.
 
چيزهايي است که مي تواند علايم آلرژي شما را بدتر کند:
- افشانه ها
- آلودگي هوا
- درجه حرارت سرد
- رطوبت
- گازهاي تحريک کننده
- دود دخانيات
- باد
   
 
 
منبع:
 
http://familydoctor.ir/fa/page/3728
صفحه اصلي > بیماری های تنفسی > رينيت آلرژيک (ورم مخاط بينی ناشی از حساسيت) 

 

مرکز تحقیقات بیماری های مزمن تنفسی

 

آدرس : تهران - داراباد، بیمارستان مسیح دانشوری

تلفن :021-27123252

پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

پیوند های مهم

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی سل و بیماری های ریوی دکتر مسیح دانشوری می باشد.