برونشيوليت
 
برونشيوليت
 برونشیولیت یک عفونت ریه است که می تواند توسط انواع مختلفی از ویروس ها ایجاد شود. کودکان، به ویژه کسانی که بین 3 تا 6 ماهه هستند، به این بیماری در فصل زمستان و اوایل بهار مبتلا می شوند. بیشتر بچه ها حدود یک هفته تا 10 روز بیمار هستند و پس از آن بهبود می یابند.
 
علایم برونشیولیت چیست؟
در ابتدا، علایم برونشیولیت ممکن است شبیه علائم سرماخوردگی باشد. کودک شما احتمالا برای 2 تا 3 روز آب ریزش بینی و تب خفیف دارد. سپس فرزند شما ممکن است به مدت 2 یا 3 روز دیگر شروع به سرفه کردن، تنفس سریع و خس خس کند.
 
چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟
- کودک شما استفراغ می کند و نمی تواند مایعات را نگه دارد.
- کودک شما تنفس بسیار سریع، بیش از 40 تنفس در 1 دقیقه، دارد.
- شما می توانید کشیده شدن پوست بین دنده های کودک را با هر تنفس ببینید یا فرزند شما مجبور است برای تنفس بهتر بنشیند.
- فرزند شما تا به حال بیماری های قلبی داشته و یا قبل از موعد متولد شده است. در این مورد، با اولین نشانه های این بیماری به پزشک مراجعه کنید.
- اگر پوست فرزند تان یک رنگ مایل به آبی دارد، به خصوص در اطراف لب ها و یا در نوک انگشتان، ممکن است نشانه آن باشد که او به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند. به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و یا فورا به بخش اورژانس مراجعه کنید.
 
برای کمک به کودک برای داشتن احساس بهتر چه می توانم انجام دهم؟
برخی از اقداماتی که شما می توانید هنگامی که کودک تان برونشیولیت دارد انجام دهید:
- مقدار زیادی مایعات به کودکتان بدهبد.نگران نباشید اگر او خوردن غذاهای جامد را دوست ندارد.
- از بخور (بخارساز) سرد در اتاق خواب در هنگامی که کودک خواب است، استفاده کنید.
- اگر فرزند شما سرفه های سخت می کند و مشکل تنفس دارد، شیر آب گرم را در حمام یا وان حمام باز کنید تا بخار در آنجا جمع شود سپس با فرزند خود در آنجا بنشینید.
- با دکتر خود مشورت کنید که اگر صحیح است، در صورت تب داشتن کودک، به او استامینوفن بدهید. به کودک آسپیرین ندهید. آسپیرین با سندرم ری، که یک بیماری نادر در مغز و کبد است، در ارتباط است.
 
پزشک چه کارهایی برای فرزند من انجام می دهد؟
- دکتر، کودک شما را برای علایم کم آبی بدن (نبودن مایعات به اندازه کافی در بدن ) بررسی می کند. دکتر همچنین بررسی می کند تا ببیند فرزند شما اکسیژن کافی دریافت می کند و ممکن است بخواهد کودک را برای ذات الریه معاینه کند. گاهی اوقات، پزشکان یک داروی مایع برای کمک به سرفه به کودکان می دهند.دکتر ممکن است بخواهد کودک را بعد از 24 ساعت دوباره ببیند.
- اگر کودک شما واقعا سخت نفس می کشد، دکتر ممکن است توصیه کند که او را در بیمارستان بستری کنید. کودک می تواند در حالی که در بیمارستان است اکسیژن اضافی دریافت کند. فرزند شما همچنین می تواند مایعات اضافی را از طریق رگ (مایعات داخل وریدی)دریافت کند، که از کم آب شدن بدن جلو گیری می کند.
 
آیا بچه های دیگر من برونشیولیت خواهند گرفت؟
برونشیولیت درست مانند یک سرماخوردگی، از طریق تماس نزدیک با بزاق دهان یا خلط پخش می شود، اما کودکان بزرگتر معمولا به شدت کودکان کوچکتر بیمار نمی شوند.
شما می توانید از گسترش این بیماری با در خانه نگه داشتن کودک بیمار تا زمانی که سرفه می کند جلوگیری  کنید. حتما برای جلوگیری از گسترش ویروس به دیگران، پس از مراقبت از کودک دست های خود را بشویید.
 
 
 
منبع:
 
familydoctor.ir/fa/page/3723
صفحه اصلي > بیماری های تنفسی > برونشيوليت 

 

مرکز تحقیقات بیماری های مزمن تنفسی

 

آدرس : تهران - داراباد، بیمارستان مسیح دانشوری

تلفن :021-27123252

پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

پیوند های مهم

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی سل و بیماری های ریوی دکتر مسیح دانشوری می باشد.