برونشيت مزمن
 
برونشيت مزمن
برونشیت به معنای التهاب (یا تحریک) راه های هوایی در ریه ها است. مجاری هوایی لوله هایی در ریه ها می باشند که هوا از طریق آن ها عبور می کند. آن ها همچنین لوله های برونش نامیده می شوند. هنگامی که راه های هوایی تحریک می شوند، مخاط غلیظی در آن ها ساخته می شود. مخاط راه های هوایی را مسدود می کند و باعث سخت شدن انتقال هوا به ریه ها می شود.
برونشیت باعث سرفه هایی می شود که مخاط تولید می کنند (گاهی اوقات خلط نامیده می شود) و مشکل در تنفس و احساس سفتی در قفسه سینه ایجاد می کنند.
مزمن بدان معنی است که بیماری زمان طولانی طول می کشد. برونشیت مزمن برونشیت هایی است که بیش از 3 ماه به طول می انجامد. برونشیت مزمن اغلب با آمفیزم رخ می دهد، و با هم این بیماری ها بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) نامیده می شوند.
 
چه چیزی باعث برونشیت مزمن می شود؟
سیگار کشیدن علت اصلی برونشیت مزمن است. هنگامی که دود سیگار به ریه ها می رسد، باعث تحریک راه های هوایی می شود و آن ها مخاط درست می کنند. افرادی که برای مدت طولانی در معرض چیزهای دیگری که باعث تحریک ریه ها می شوند، مانند گازهای شیمیایی، گرد و غبار و مواد دیگر قرار می گیرند، همچنین ممکن است به برونشیت مزمن مبتلا شوند.
 
چگونه پزشک متوجه می شود که من برونشیت مزمن دارم؟
دکتر از شما در مورد نشانه های شما می پرسد: آیا شما سرفه همراه با خلط دارید؟ آیا شما مشکل تنفس دارید؟ آیا در قفسه سینه خود احساس تنگی می کنید؟ چه مدت شما این نشانه ها را دارید؟ آیا شما سیگار می کشید؟ هر روز چه تعداد سیگار می کشید؟ چند سال است شما سیگار می کشید؟ آیا شما چیزهای دیگر که می تواند ریه ها را تحریک کند تنفس می کنید؟
اگر دکتر شما فکر کند شما برونشیت مزمن دارید، ممکن است برای یافتن آسیب وارده به ریه های شما آزمایش انجام دهد. شما ممکن است یک آزمون عملکرد ریوی (اسپیرومتری) برای دیدن چگونگی عملکرد ریه ها، داشته باشید. در طی این آزمون، شما در یک دستگاه که مقدار هوای ریه های شما را اندازه گیری می کند نفس می کشید. دکتر همچنین ممکن است آزمایش خون و رادیوگرافی قفسه سینه درخواست کند.
 
آیا دارو می تواند برونشیت مزمن را درمان کند؟
بله. پزشک ممکن است یک داروی گشاد کننده مجاری هوایی (برونکودیلاتور) برای درمان برونشیت مزمن شما تجویز کند. این دارو راه های هوایی ریه ها  را باز می کند و به بهتر نفس کشیدن شما کمک می کند. این دارو معمولا به جای قرص، به صورت اسپری و استنشاقی است. مهم است که از اسپری به طرز صحیح استفاده کنید، به طوری که بیشتر دارو را دریافت کنید. دکتر به شما نحوه ی استفاده از اسپری را نشان می دهد. در صورتی که تنگی نفس شدید دارید، دکتر ممکن است دارویی (مثل تئوفیلین) را برای شما به صورت قرص تجویز کند. اگر نشانه های شما با این داروها بهتر نشد، دکتر ممکن است استروئید تجویز کند. شما می توانید استروئیدها را به صورت اسپری یا به شکل قرص دریافت کنید.
 
آیا آنتی بیوتیک ها به بهبود برونشیت مزمن کمک می کنند؟
به طور کلی، آنتی بیوتیک ها نمی توانند به درمان برونشیت مزمن کمک کنند. اگر شما عفونت ریوی همراه با برونشیت مزمن داریدممکن است نیاز به آنتی بیوتیک باشد.اگر شما دچار عفونت ریوی شده اید، ممکن است همراه با سرفه خلط بیشتری داشته باشید. این خلط ممکن است زرد یا سبز تیره باشد. شما همچنین ممکن است تب داشته باشید و  تنگی نفس تان ممکن است بدتر شود.
 
درمان با اکسیژن چطور است؟
به دلیل آسیب ناشی از برونشیت مزمن، ممکن است ریه ها قادر به دریافت اکسیژن به اندازه ی کافی نباشند. اگر برونشیت مزمن شما شدید است و دارو نمی تواند باعث بهتر شدن شما شود، دکتر ممکن است برایتان اکسیژن تجویز کند. اگر دکتر برای شما اکسیژن تجویز  کرد، برای به دست آوردن بیشترین بهره از آن حتما در روز و شب از آن استفاده کنید. اکسیژن می تواند به بهتر نفس کشیدن و طولانی تر زندگی کردن تان کمک کند.
 
برای کمک به ریه هایم چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟
- ورزش منظم می تواند ماهیچه هایی که به نفس کشیدن شما کمک می کند را تقویت کند. سعی کنید حداقل 3 بار در هفته ورزش کنید. ابتدا به آرامی و به مدت کم ورزش را شروع کنید. سپس هر روز به آرامی مدت زمان و سرعت ورزش را افزایش دهید. برای مثال، شما ممکن است با راه رفتن به آرامی به مدت 15 دقیقه 3 بار در هفته ورزش را آغاز کنید. سپس، همانطور که شما بهتر می شوید، می توانید سرعت راه رفتن خود را افزایش دهید. شما همچنین می توانید طول مدت زمانی که راه می روید را به 20 دقیقه، سپس 25 دقیقه، سپس 30 دقیقه افزایش دهید. برای کمک گرفتن برای تنظیم یک برنامه ورزشی مناسب از دکتر خود بپرسید.
- یک برنامه ورزشی به نام توانبخشی ریوی ممکن است به شما کمک کند تا نفس کشیدن خود را بهبود دهید. توانبخشی ریوی اغلب توسط یک فیزیوتراپیست تنفس درمانی انجام می شود.
- روش تنفسی به نام تنفس pursed-lip نیز ممکن است به شما کمک کند.برای این کار، شما یک نفس عمیق بکشید و سپس هوا را به آرامی از طریق دهان خود در حالی که شما لب خود را نگه داشته اید، خارج کنید. این نوع تنفس، تنفس سریع را که اغلب همراه با برونشیت مزمن است را آهسته تر می کند.این کار ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.
 
عوارض احتمالی برونشیت مزمن چه هستند؟
برونشیت مزمن خطر ابتلا به عفونت ریه را افزایش می دهد، بنابراین حتما در هر سال واکسن بزنید. همچنین، واکسن پنوموکوک را هر 5 تا 6سال برای محافظت در برابر پنومونی یا ذات الریه دریافت کنید.
 
برای کمک به تنفس و کاهش سرفه چه می توانم انجام دهم؟
- اگر سیگار می کشید، مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را ترک کنید. هرچه دود بیشتری تنفس کنید، آسیب بیشتری به ریه هایتان وارد می شود. اگر شما سیگار را ترک کنید، بهتر تنفس خواهید کرد، خیلی زیاد سرفه نخواهید کرد و ریه هایتان شروع به التیام یافتن می کند. شما همچنین شانس خود را از ابتلا به سرطان ریه کاهش می دهید. از پزشک بخواهید که به شما در ترک سیگار کمک کند.
- سعی کنید از چیزهای دیگر که می تواند ریه ها را تحریک کنند، مانند محصولات اسپری دار مانند اسپری مو، اسپری خوشبو کننده و اسپری رنگ اجتناب کنید. - همچنین از تنفس در گرد و غبار و یا بخارات شیمیایی اجتناب کنید. برای محافظت از ریه ها، اگر شما از رنگ، رنگبر، وارنیش و یا هر چیز دیگر همراه با دود قوی استفاده می کنید، یک ماسک بر بینی و دهان خود قرار دهید.
 
 
منبع:
 
http://familydoctor.ir/fa/page/3721
صفحه اصلي > بیماری های تنفسی > برونشيت مزمن 

 

مرکز تحقیقات بیماری های مزمن تنفسی

 

آدرس : تهران - داراباد، بیمارستان مسیح دانشوری

تلفن :021-27123252

پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir

پیوند های مهم

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی، پژوهشی، درمانی سل و بیماری های ریوی دکتر مسیح دانشوری می باشد.